Witaj w L66 ! Kupujesz, czy sprzedajesz ?

Co to są cechy probiercze i co oznaczają?

Co to są cechy probiercze i co oznaczają?

Co to są cechy probiercze i co oznaczają?

Złoto, od wieków uchodzące za jeden z najcenniejszych kruszców, posiada swojego rodzaju "podpisy" w postaci cech probierczych. Te znaki i symbole pełnią istotną funkcję w świecie jubilerstwa i mennictwa. Oferują nie tylko informację na temat czystości złota, ale także rzucają światło na jego pochodzenie i historie. Co ciekawe, każde Państwo posiada własne znaki probiercze, które zmieniały się w różnych okresach. Umiejętność odczytywania znaków może okazać się nieraz bardzo przydatna. 

Zanim jednak wgłębimy się w świat prób i znaków charakterystycznych, warto zrozumieć, dlaczego cechy probiercze są istotne. Świat, w którym żyjemy, zwraca uwagę na jakość, a dla wielu znacząca jest również autentyczność. Dla jubilera, kolekcjonera czy po prostu klienta sklepu z biżuterią, umiejętność interpretacji tych znaków staje się niezwykle cennym narzędziem, pozwalającym dokładnie zrozumieć, co kryje się za przykrywką liter i liczb widniejących na produkcie. W ciągu wielu lat cechy probiercze ewoluowały, dostosowując się do aktualnych trendów i norm społecznych. Złoto, które kiedyś zdobiło jedynie najbogatszych, monarchów i królów dziś trafia w ręce różnorodnych konsumentów. Dlatego tak ważne jest, aby umieć odczytywać znaki probiercze i nie kupować kota w worku. 

Podstawowe cechy probiercze 

Cechy probiercze zawierają wiele detali, ale zanim jeszcze się na nich skupimy, opiszemy podstawowe elementy, które je tworzą. Trzy kluczowe zagadnienia to: próba, stemple mennicze i znaki jubilerskie. 

Próba- to jeden z najważniejszych parametrów, jest też powszechnie najbardziej znany. Oznacza stosunek zawartości czystego złota do innych metali w stopie. Wyrażana jest zazwyczaj w promilach, gdzie 1000 oznacza czyste złoto. Dla przykładu, próba 750 oznacza, że w stopie jest 750 promili złota, a resztę stanowią inne metale. 

Stemple mennicze- to znaki, lub symbole które wskazują na pochodzenie, mennice albo producenta danego kruszcu. Dzięki stemplom menniczym wiemy o tym, gdzie i w jakich warunkach zostało wytworzone złoto. Stemple można określić jako pieczęcie potwierdzające autentyczność i jakość.

Znaki jubilerskie- to dodatkowe oznaczenia umieszczone na wyrobie przez jubilera. Mogą zawierać informację o dacie produkcji, nazwę projektanta lub atelier jubilerskiego. Produkty zawierające znaki jubilerskie zyskują swój indywidualny charakter. 

Kluczowe cechy probiercze dostarczają nam wielu informacji. Próba mówi o czystości złota, stemple wskazują pochodzenie, a znaki jubilerskie dodają kontekstu i historii. Cechy probiercze w Polsce składają się z litery i cyfry odnoszących się do próby metalu oraz znaku graficznego, który mówi nam o rodzaju metalu. Na wyrobach można również spotkać oznaczenie miasta, w którym dana biżuteria była znakowanajubiler obrabia pierścionek

Jak odczytywać te cechy?

Kiedy już zdobędziemy podstawową wiedzę na temat cech probierczych, naturalnym krokiem jest nauka interpretacji tych znaków. Odczytywanie symboli jest jak odkodowanie sekretów Waszej biżuterii. To swoiste tłumaczenie kodu, którym posługują się jubilerzy i mennicy. Z odpowiednią dawką wiedzy, tłumaczenie jest jednak dostępne dla każdego z nas! 

Poniżej umieściliśmy specjalną tabelę cech probierczych, dzięki której możecie ocenić autentyczność Waszego produktu. 

tabela polskie cechy probiercze

Co z niej wynika? 

Numer określa próbę, czyli zawartość złota w stopie metali:

Próba 999 zawiera 99,9% czystego złota

Próba 750 zawiera 75% czystego złota

Próba 333 zawiera 33,3% czystego złota

Litera określa miejsce, w którym produkt był znakowany:

B- Bydgoszcz, G- Gdańsk, W- Warszawa, itd.

Symbol określa materiał, z którego wykonano biżuterię:

Głowa rycerza oznacza biżuterię ze złota

Głowa psa oznacza biżuterię z palladu

Głowa konia oznacza biżuterię z platyny 

Głowa kobiety oznacza biżuterię ze srebra.

Wartość cech probierczych dla konsumentów

Interpretacja cech probierczych złota nie jest tylko przydatna jubilerom czy kolekcjonerom; ma także ogromne znaczenie dla potencjalnych klientów, takich jak Ty, którzy chcą dokonać świadomego wyboru podczas zakupów złotych wyrobów. Zrozumienie tych cech pozwala na pewniejsze inwestowanie w złote produkty oraz unikanie oszustw i podróbek. Kupując w naszym sklepie, masz pewność, że produkty zostały uprzednio sprawdzone i nie czekają Cię żadne niespodzianki. Nasi pracownicy dobrze znają tabelę cech probieczych co, zapewnia Wam- klientom, gwarancję autentyczności. 

Niezależnie od tego, czy jest się kolekcjonerem, inwestorem czy konsumentem, znajomość cech probierczych to pewność, że zakupione złoto jest autentyczne i wartościowe, oraz pozwala uniknąć pułapek nieuczciwych sprzedawców. W dzisiejszym świecie, gdzie jakość i autentyczność są kluczowe, interpretacja cech probierczych staje się nieodłącznym elementem procesu zakupowego, zapewniając konsumentom spokój i pewność dokonanych decyzji. W naszej sieci sklepów kupujesz bezpiecznie i nie martwisz się o jakość wybranych przez Ciebie produktów. Każdy łańcuszek, pierścionek i bransoletka zostały sprawdzone, aby jakość sprostała Twoim wymaganiom. 

pierścionek trzymany w dłoni

Również polecamy

Prezenty dla dziadków - pomysły na wyjątkowy podarunek
Prezenty dla dziadków - pomysły na wyjątkowy podarunek

Opublikowano: 2023-01-12

Prezenty dla dziadków - pomysły na wyjątkowy podarunek Prezenty dla dziadków to zawsze trudny wybór. Dzień Babci i Dzień Dziadka już za chwilę, a więc warto zastanowić się[...]

Próby złota: Czym są i jakie są rodzaje?
Próby złota: Czym są i jakie są rodzaje?

Opublikowano: 2023-02-02

Co to jest próba złota? Próba złota jest jednym z najważniejszych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru biżuterii lub innych produktów złota.[...]

Wyjątkowe prezenty na każdą kieszeń
Wyjątkowe prezenty na każdą kieszeń

Opublikowano: 2023-11-24

Wyjątkowe prezenty na każdą kieszeń Okres świąteczny to czas miłości i radości, w którym zgodnie z tradycją obdarowujemy się nawzajem prezentami. Dla części z Was jest to proste,[...]